WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Kraina Drwęcy i Pasłęki wspiera branżę turystyczną

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki wsparło przedsiębiorców z branży turystycznej.

47 zupełnie nowych przedsiębiorstw i 10, które rozwinęły swoją działalność. To efekt funduszy unijnych z kończącej się perspektywy finansowej, rozdzielanych przez Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Na obszarze jego działania powstało dzięki temu 65 miejsc pracy, w tym 37 dla osób z tzw. grup defaworyzowanych – czyli tych, którym trudniej o znalezienie pracy. Przeprowadzono 23 nabory wniosków, 9 z nich skierowanych było do przyszłych lub istniejących przedsiębiorców. Łącznie wpłynęły 143 wnioski, podpisano 57 umów. Beneficjenci z branży turystycznej mogli starać się o dotację od 50 do 100 tysięcy złotych. „Powoli zbliżamy się końca okresu programowania unijnego 2014-2020 i wszyscy nasi beneficjenci, którzy dostali dofinansowanie, do 30 czerwca 2024 roku powinni ostatecznie rozliczyć się z otrzymanych dofinansowań” – przypomina Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Obecnie Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki przygotuje się do nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2023-2027. „Beneficjentami będą mogli być również rolnicy, którzy planują utworzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, założenie bądź rozwój zagród edukacyjnych, a także działalności agroturystycznych. Priorytetem będzie wspieranie działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego, poprawę jakości życia mieszkańców, a także stymulowanie lokalnej przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy” – mówi Alicja Polucha ze Stowarzyszenia.

Beneficjenci Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z branży turystycznej mieli niełatwe zadanie, ale dzięki wsparciu LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki utworzyli miejsca, które nie tylko przyciągną turystów, ale również zapewnią pracę lokalnej społeczności.

W Grabinku pod Ostródą znalazły się aż 2 beneficjentki, Magdaalena Chodań oraz Iwona Farasiewicz. W utworzonej przez panią Magdalenę 4-osobowej jurcie znajdują się takie elementy, jak instalacja fotowoltaiczna, sauna czy wanna termalna. Pani Iwona to natomiast beneficjentka z grupy defaworyzowanej. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu stworzyła całoroczny domek posiadający saunę, wannę termalną czy ruską banię. Nowa agroturystyka pozwoliła również utworzyć dodatkowe miejsce pracy.

Kolejna beneficjentka to Milena Nikonowicz prowadząca działalność gospodarczą we Florczakach w gminie Łukta. Dzięki 100-tysięcznej dotacji wybudowano domek usługowy ze stołem do masażu, saunę, jacuzzi, wannę do kąpieli zdrowotnych oraz wiatę. Operacja przyczyniła się do powstania 2 miejsc pracy.

Mikołaj Tomasz to młody przedsiębiorca prowadzący letniskowe domki na wynajem w Pojeziercach nad jeziorem Narie w gminie Miłakowo. Dzięki dotacji wybudował domek dla 6 osób, posiadający innowacyjny system pozyskiwania wody deszczowej.

To tylko niektóre przykłady. Warto też pamiętać, że Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki wspiera nie tylko przedsiębiorców z branży turystycznej, ale wszystkich, którzy są gotowi założyć własny biznes lub rozwinąć swoją dotychczasową działalność.