WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Ciepło dla mieszkańców Łukty

GMINA ŁUKTA
To wielka radość dla Łukty i jej mieszkańców. Osiedlowa kotłownia została poddana modernizacji i zaopatrzona w nowoczesny sprzęt.

390 rodzin – właśnie tyle obejmuje swoim zasięgiem kotłownia osiedlowa w Łukcie. Dzięki niedawnej modernizacji jest ona w stanie pracować jeszcze efektywniej. „Mieliśmy naprawdę duże problemy, także cieszymy się ogromnie, że teraz przynajmniej przez te wiele lat kolejnych będziemy mieli ciepło w mieszkaniach i spokój” – mówi Maria Ignatowicz, przewodnicząca wspólnoty mieszkaniowej.

Problemy, w tym awarie działającego dotychczas pieca, nasiliły się ostatniej zimy. „Kotłownia pracowała na tzw. zrębki, też była ekologiczna, natomiast piec był już tak wysłużony, ponad 22 lata ciągłej pracy, czas był najwyższy, żeby zmienić, tym bardziej, że stał się awaryjny i były takie przypadki, że trzeba było wyłączyć ogrzewanie czy ciepłą wodę” – przyznaje Dariusz Struk, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łukcie.

Wnętrze kotłowni przeszło w ostatnich miesiącach gruntowną przemianę. „Został tylko budynek, a wszystko w środku się zmieniło. Jest nowe serce, jest to kocioł o mocy 1 MW na pelet, wspomagany dodatkowymi źródłami cieplnymi, czyli solarami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi. Utworzyliśmy taką hybrydę – trzy w jednym” – opowiada Robert Malinowski, wójt gminy Łukta.

Projekt modernizacji osiedlowej kotłowni w Łukcie zrealizowano przy wsparciu ze środków Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. „Poprzez dobre wnioski, które są składane przez wójta, oczywiście wspieramy takie wnioski, można oddać taką świetną inwestycję. Tutaj jest inwestycja szczególnego znaczenia, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, ciepło w zimę, również ciepłą wodę w kranach” – podkreśla Zbigniew Babalski, poseł na Sejm RP. „Warto wspierać takie gminy, takie właśnie miejscowości, ponieważ dla nas nie ma Polski A i B, jeżeli zależy nam na tym, żeby jakość życia, jakość funkcjonowania w naszym regionie była zrównoważona, żeby mieszkańcy Łukty mieli podobny, lub taki sam komfort funkcjonowania, jak mieszkańcy Warszawy, czy Olsztyna, to takie inwestycje muszą się dziać” – dodaje Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 2 miliony złotych. Dofinansowanie wyniosło 1 575 000 zł.