WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Szkoda życia…

URZĄD WOJEWÓDZKI
Uzależnienie od mediów cyfrowych od 2018 roku znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. O jego objawach i sposobach profilaktyki rozmawiali uczniowie szkół ponadpodstawowych podczas debaty „Szkoda życia”, zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Media cyfrowe zagościły w naszym życiu na dobre. Choć ułatwiają naszą pracę oraz kontakt ze znajomymi, niosą też duże ryzyko uzależnienia.

Kiedy telefon i komputer przestaje być przydatnym narzędziem, a zaczyna być problemem? „Kiedy nie widzimy swojego życia prywatnego i skupiamy się tylko na życiu wirtualnym, na tym życiu, które jest poniekąd upozorowane i bardzo sztuczne. Te wszystkie „lajki”, komentarze, które za wszelką cenę staramy się zdobywać, kreując jakiś swój fałszywy wizerunek bardzo szkodzi nam, jako osobie, też hejt, z którym się spotykamy” – wymieniają Mateusz Warcaba i Maksymilian Koszczuk, uczniowie II LO w Olsztynie.

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych w Olsztynie i w Piszu spotkała się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim na debacie poświęconej uzależnieniom od mediów cyfrowych. Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia. „Cieszę się, że w tym dniu organizujemy debatę, organizujemy konferencję z udziałem młodych, z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych, z której możemy rozmawiać, mówić o tych zagrożeniach, możemy także wsłuchać się w głos młodych” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Spotkanie poprowadził psychoterapeuta Dariusz Poniewozik. „Zagrożenie jest tak poważne, że w 2018 roku WHO wpisało na listę ICD-11 uzależnienie właśnie od Internetu i mediów cyfrowych. Dzisiaj widzimy syndrom pochylonej głowy przede wszystkim i młodzież, która funkcjonuje cały czas na sieci, która jest non stop podłączona do Internetu, która bez tego nie potrafi żyć, funkcjonować” – podkreśla Dariusz Poniewozik.

Jak odpocząć od mediów cyfrowych? Młodzież biorąca udział w spotkaniu ma na to swoje metody. Młodzi ludzie wiedzą, że należy zmusić się do ograniczeń, a pomóc mogą w tym dłuższe spacery bez telefonu, czytanie książek, albo nawet… pomoc w domowych obowiązkach.