WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Trzej Królowie w Łukcie

GMINA ŁUKTA
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Łukty już po raz trzeci. Nie zabrakło kolęd, barwnych strojów, wspólnej modlitwy oraz dobrej zabawy.

Objawienie Pańskie to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Obchodzona 6 stycznia uroczystość potocznie nazywana jest świętem Trzech Króli. Z tej okazji na ulicach miast i wsi pojawiają się kolorowe orszaki, które upamiętniają marsz królów do Betlejem i pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. „Jest to takie nasze wyznanie wiary na ulicach naszej miejscowości i też takie pokazanie, że wiara może być radosna, może być entuzjastyczna. Tego wszyscy potrzebujemy też w dzisiejszych czasach” – podkreśla ks. Zbigniew Żabiński, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie. Tradycja Orszaku Trzech Króli na dobre zagościła już w gminie Łukta. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz trzeci, a jego reżyserem, podobnie jak w latach poprzednich, jest pani Ewa Lewandowska.

Orszaki wyruszyły z trzech różnych miejsc na terenie Łukty. Na czele każdego z nich stał król. Następnie spotkały się w centrum Łukty, po czym wspólnie ruszyły do kościoła, gdzie odbył się uroczysty pokłon. Po drodze aktorzy zaprezentowali kilka scen biblijnych.

„Ogromne wrażenia, ogromne wydarzenie i bardzo się cieszę, że się to przyjęło, że to funkcjonuje w naszej gminie, że mieszkańcy się zaangażowali w to wydarzenie. To jest fantastyczne święto chyba dla wszystkich rodzin naszej gminy” – mówi Robert Malinowski, wójt gminy Łukta.

W przedsięwzięciu bierze udział około stu aktorów. Próby zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Wydarzenie w Łukcie organizowane jest przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli.