WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Niezwykła przyroda Łukty

GMINA ŁUKTA
Lasy, jeziora, rzeki i leśne strumyki, rzadkie gatunki ptaków, zwierząt i drzew. Gmina Łukta jest pełna przyrodniczych atrakcji!

Rowerem, samochodem, a może spacerem? Pobyt w gminie Łukta dostarczy atrakcji zarówno zmotoryzowanym, jak i zwolennikom pieszych wycieczek. Lasy, jeziora i leśne strumyki to wizytówka położonych na terenie gminy miejscowości.

W sezonie wakacyjnym zarówno mieszkańcy Warmii i Mazur, jak również turyści z całej Polski chętnie korzystają z możliwości relaksu nad wodą. Do najpiękniejszych akwenów gminy Łukta należą jeziora Gil i Długie. Plaża i molo nad jeziorem Gil sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi nad wodą, Jezioro Długie zaś położone jest w sercu rezerwatu. Cierpliwi mogą mieć szczęście i spotkać tam ciekawe gatunki ryb, zwierząt, czy ptaków. Obydwa jeziora połączone są malowniczą ścieżką rowerową.

Kolejnym punktem na wakacyjnej mapie gminy Łukta jest plaża w Pelniku, określana mianem „magicznej”. Dzięki bogatej infrastrukturze, hamakom, leżakom i nowemu, klimatycznemu pomostowi turyści mogą w pełni korzystać z wolnego czasu. Dodatkowym atutem jest iście „magiczna” cisza i spokój. Rowerzyści goszczący w Pelniku z pewnością docenią nowe, oznakowane ścieżki rowerowe prowadzące m.in. do położonej w pobliskim lesie rzeki Pasłęki, uchodzącej aż do Zalewu Wiślanego.

Popularnością wśród turystów cieszy się również jezioro Marąg. Akwen ulokowany jest między małymi, spokojnymi miejscowościami, takimi jak Ramoty, Nowe Ramoty, czy Kozia Góra. W Ramotach znajdziemy również molo i plażę z dogodnym wejściem do wody. Na środku jeziora położona jest Wyspa Lipowa, która jest zarazem miejscem bytowania kolonii kormorana czarnego oraz czapli siwej.

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest miejscowość Tabórz położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Urokliwa, spokojna plaża i plac zabaw dla dzieci gwarantują odpoczynek i zabawę dla całej rodziny. Na rodzinną wyprawę warto również udać się do Rezerwatu Przyrody „Sosny Taborskie”. Rosnącymi tam drzewami zainteresował się niegdyś sam… Napoleon Bonaparte. Sosna Taborska to wyjątkowe drzewo, strzeliste, posiadające niespotykanie gładką strukturę. Wykorzystywano je do budowy masztów, a doskonała jakość drewna sławiła taborskie lasy w całej Europie. Dziś na terenie rezerwatu wciąż można znaleźć wiele okazów. Znajdujące się na ścieżce tabliczki pozwolą poznać sekrety tego niezwykłego drzewa.

Gmina Łukta to miejsce pełne ciszy, spokoju, piękna natury i ciekawostek. Warto je odwiedzić i przekonać się o tym samemu!