WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Zmiany w MZPiTU - by lepiej pomagać

MZPiTU W OLSZTYNIE
Zmieniają się, by jak najlepiej pomagać mieszkańcom Olsztyna. Odwiedzamy Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień po reorganizacji.

Pomoc uzależnionym, ale też szeroki zakres działań profilaktycznych. Wsparcie nie tylko osób na życiowym zakręcie, ale całej współczesnej rodziny. Działalność Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień to także szkolenia i konferencje. Różnorodność działań wymaga od tej instytucji zmian.

Specjaliści chcą na szerszą skalę adresować pomoc do dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. „Olsztyn ma oczywiście wiele miejsc, w których mogą korzystać z pomocy również dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, natomiast nie ma projektu, który jednoznacznie dookreślałby, że to specyficzny problem, na który trafiają dzieci z tych rodzin” - mówi Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Stąd decyzja, by w Dziale Profilaktyki wyodrębnić Centrum Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży, które funkcjonuje przy ulicy Pstrowskiego. „Do tej pory przy tej ulicy znajdował się dział terapii, który obecnie jest przy ulicy Metalowej, dodatkowo w struktury centrum wszedł Punkt Pomocy „Promyk”, który zajmuje się dzieckiem krzywdzonym” - informuje Anna Igielska, koordynator działu profilaktyki MZPiTU w Olsztynie.

Drugą jednostką tego typu jest Punkt Pomocy „MOC” utworzony przy ulicy Towarowej. „Jest to gałąź Centrum Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży, miejsce powstało z myślą, żeby wyjść do tych osób i pokazać im, że nie są same, są osoby, które wesprą je, pomogą, cała gama ludzi w MZPITU jest tu po to, żeby ich wesprzeć” - przekonuje Karolina Burdalska z Punktu Pomocy „Moc”.

Niezmiennym punktem na mapie MZPiTU jest główna siedziba przy Alei Wojska Polskiego, gdzie funkcjonuje Dział Strategii. „Opracowujemy strategię profilaktyczną na całe miasto, do wszystkich naszych realizatorów. Kierujemy ją do ludzi zdrowych, którzy nie podejmują jeszcze ryzykownych zachowań, wszystkie programy i działania są kierowane, by chronić tych ludzi przed zachowaniami ryzykownymi” - podkreśla Jolanta Sztąberska z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Szczegóły dotyczące nowej organizacji MZPiTU oraz informacje kontaktowe do poszczególnych działów i pracujących w nich specjalistów dostępne są w Internecie: www.mzpitu.pl.