Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zaprosiła do Olsztyna Czesława Siekierskiego – ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Przedstawiciele samorządu, producentów i hodowców mieli szereg tematów do poruszenia, m.in. związanych z polityką Unii Europejskiej. „Kwestia rentowności, kwestia tego, co nowej perspektywie po 2027 się szykuje. Zmniejszenie białka zwierzęcego, to już jest kurs niekorzystny dla naszych hodowców” – podkreśla Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich rad powiatowych rolniczego samorządu, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, lokalnych oraz instytucji wspierających rolnictwo. „Będę mógł panu ministrowi przynajmniej pomóc w rozeznaniu się na terenie naszego województwa, jakie są bieżące problemy związane z problemami instytucjonalnymi. Tam, gdzie są wypłacane środki z tytułu chociażby suszy, to też Urząd Wojewódzki, więc ta moja obecność tutaj jest bardzo potrzebna” – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
Była to pierwsza wizyta na Warmii i Mazurach szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi, który funkcję pełni od 13 grudnia 2023 roku. Wydarzenie było więc okazją do podsumowania działań zrealizowanych przez ministerstwo w tym czasie. „Poprawiliśmy sprawę opłacalności produkcji w roku 2023, bo do produkcji zboża i sprzedaży zboża wprowadziliśmy dopłaty – 2,1 mld złotych” – zaznacza minister Czesław Siekierski.
Nie mogło również zabraknąć wątku Europejskiego Zielonego Ładu, którego założenia udało się zmienić m.in. na skutek protestów producentów i hodowców. „Postulaty protestujących rolników, ale także siła tych protestów była wyjątkowo duża, bo też w tej sprawie protestowali rolnicy i francuscy, i niemieccy, belgijscy” – mówi minister Siekierski.
Nie sposób też nie wspomnieć o kierunkach zmian Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej, które z uwagą obserwuje Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. „Idzie się takim kursem odejścia od płatności dla rolnictwa środków, które były przeznaczone jak wchodziliśmy do Unii w 70% budżetu, natomiast teraz około 30. Przemodelowane, przekierowane środki na inne działania niż związane z produkcją towarową” – zaznacza prezes Romuald Tański.
Podczas spotkania poruszono także między innymi tematy dopłat do prosiąt, niższych wysokości wsparcia do tak zwanych ekoschematów, a także coraz liczniejszych ataków wilków na bydło.
Wizyta Czesława Siekierskiego w Olsztynie zamknęła cykl spotkań z rolnikami we wszystkich województwach, zainicjowany przez izby rolnicze.