Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŁUKTA

Młodzi na rzecz ekologii

KOPERNIK.TV
Stowarzyszenie Wama-Coop podsumowało projekt Green Up.

Stowarzyszenie WAMA-COOP podsumowało blisko dwuletni projekt „Green Up”, który skupiał się na promocji zaangażowania młodych ludzi w lokalne decyzje dotyczące tematów ekologicznych. „Działania miały na celu zaangażowanie młodzieży w decyzyjność na rzecz zielonej zmiany w ich regionie, angażowania się w różnego rodzaju dyskusje i chyba udało nam się to zrealizować, ponieważ uczestniczyłem w wielu spotkaniach i jestem zbudowany zaangażowaniem młodzieży i pomysłami” – mówi Dariusz Węgierski, prezes stowarzyszenia WAMA-COOP.

Projekt zaangażował partnerów społecznych, instytucje z otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego oraz placówki edukacyjne. „Zdecydowaliśmy się na edukację z zakresu edukacji ekologicznej w sposób empiryczny, ponieważ prowadzimy laboratorium zaawansowanych analiz środowiskowych, gdzie nasi laboranci przedstawiają tą wiedzę nie w sposób praktyczny, ale bardzo taki empiryczny, gdzie można zauważyć eksperymenty” – mówi Agnieszka Owsianko z Elbląskiego Parku Technologicznego.

Zagranicznym partnerem została m.in. norweska organizacja społeczna Fonix. „Reprezentujemy organizację społeczną Fonix, której misja zawiera się w haśle „radość życia poprzez pracę”. Praca w życiu ludzi ma być nie tylko źródłem środków materialnych, ale przede wszystkim zadowolenia i szczęśliwego życia. Założeniem jest objęcie jak najwięcej ludzi możliwością dostępu do pracy i realizacji się poprzez pracę” – mówi Line Indreboe.

Współpraca organizacjami z Polski i Norwegii, biznesu oraz samorządów i placówek edukacyjnych przyniosła szereg rezultatów. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i szkół, projekt wpłynął na rozwój lokalnych praktyk ekologicznych w wybranych miastach i gminach. „Okazało się na koniec, podczas posiedzeń okrągłych stołów, takim punkcie kulminacyjnym, że te pomysły młodzieżowe i pomysły samorządowców są ze sobą tożsame. To jest bardzo duży sukces tego projektu i cieszę się, że będę mógł przedstawić założenia, które wypracowaliśmy, to jest 9 fiszek projektowych, a my w ramach konsorcjum projektowego będziemy starali się znaleźć źródła finansowania tych projektów” – mówi Mateusz Dobkowski, koordynator projektu „Green Up”. „To jest bardzo ważne, że głos młodzieży został wysłuchany podczas wystąpień publicznych, podczas warsztatów okrągłego stołu, podczas dedykowanych wizyt studyjnych gdzie młodzi mogli bezpośrednio rozmawiać o problemach ich interesujących” – dodaje Marcin Żuchowski, dyrektor Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk.

Projekt Green Up był finansowany z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.