Jak żyli Polacy wywiezieni na Sybir? Z jakimi dylematami zmagali się polscy emigranci? I wreszcie – czy czas sprzed dwóch stuleci można uznać za efektywnie wykorzystany? To tylko część tematów poruszonych podczas konferencji „Polska w XIX wieku” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. „Nieporównywalne wydarzenie – odzyskanie niepodległości, odzyskanie własnego państwa. Ale żeby odzyskać tę niepodległość, to trzeba było do niej dotrzeć. I stąd ten XIX wiek – te drogi do niepodległości” - wyjaśnia pomysł zorganizowania konferencji prof. Norbert Kasparek z UWM.
W ciągu dwóch dni konferencji swoje referaty zaprezentowało kilkunastu historyków z całej Polski. Prezentowali wyniki badań nad różnymi zagadnieniami dotyczącymi Polaków żyjących w czasie rozbiorów – w tym nad tematem emigracji i zesłań, ale też rozwoju Poznania i Galicji, czy działań brytyjskiej dyplomacji dla sprawy polskiej.
Organizatorem spotkania był Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.